Утицај сорте и соног стреса на почетни пораст црвене детелине
Conference object (Published version)
Metadata
Show full item recordAbstract
Увод: Од укупног пољопривредног земљишта у Србији око 4,6% су слана и алкална земљишта. Из тог разлога је непходно пратити толерантност биљних врста према соном стресу. Циљ овог истраживања је био да се испита ефекат соног стреса на клијање и параметре клијанаца две домаће сорте црвене детелине.
Материјал и метод рада: Огледи су спроведени у у лабораторији Института за сточарство 2017. године. Анализиране су две домаће сорте црвене детелине К-17 и К-39. Семена су стерилисана 2% NaOCl, темељно испрана пет пута млазом дестиловане воде, осушена, помешана у авану са кварцним песком и протрљана ради механичког повређивања семењаче. У стерилисаним пластичним судовима постављено је по сто семена на филтер папиру предходно навлаженом са 10 мл одговарајуће концентрације соли (0, 50, 100, 150 и 200 mM NaCl) у 4 понављања. Судови су стављени у мрак на температури 20±1°C. Након 4 дана утврђена је енергија клијања, а након 7 дана клијавост. Дужина корена и хипокотила мерени су након десет дана на... 30 насумично одабраних клијанаца у сваком третману и репликацији. Вигор индекс (ВИ) је израчунат: ВИ (%) = (дужина корена + дужина хипокотила) ×
% клијавости. Експеримент је постављен по рандомизираном блок систему. Добијени подаци су статистички обрађени методом анализе варијансе у програму Статистика 10. Такијев тест је коришћен за поређење средњих вредности на нивоу значајности p≤0.05.
Резултати: Сорта К-17 имала је већу енергију клијања, клијавост и вигор индекс него сорта К-32. Вредности испитиваних параметара се нису разликовале између 0 и 50 mM NaCl. Даље повећање концентрације соли у подлози за наклијавање (≥ 100 mM NaCl) статистички је значајно смањило вредности истраживаних параметара.
Закључак: Испитиване комерцијалне сорте црвене детелине показују осељивост на високу концентрацију соли, иако сорта К-17 има већу енергију клијања, клијавост и вигор индекс него сорта К-32.
Source:
ЗБОРНИК АПСТРАКАТА XIV СИМПОЗИЈУМА О КРМНОМ БИЉУ СРБИЈЕ Значај и улога крмних биљака у одрживој пољопривреди Србије, 2019, 47-48Publisher:
- Друштво за крмно биље Републике Србије